Lakor Catch of a Lifetime T-shirt

Original price was: 300,00 kr..Current price is: 200,00 kr..

Da fiskeren Flemming præsterede at hive en 311 kg tun i land, var der ingen, som havde fantasi til at forestille sig andet, end at denne fisk ville blive som årets fangst i den lokale lystfiskerklub. Men kun en halv time efter lykkedes det Lars at få sit livs kærlighed på krogen. Og nok er en 311 kg tung tunfisk lidt af en bedrift at hale i land, men størst af alt er kærligheden… og det vil vi gerne citeres for.

Varenummer (SKU): 011648 Kategorier: , ,

Beskrivelse

Lakor Catch of a Lifetime T-shirt
Fanget havfrue af fiskeren Lars.

• Håndtegnet motiv
• Dejlig blød kvalitet
• Dansk design – Produceret i Portugal

• FARVE: Lys grå
• MATERIALE: 100% økologisk bomuld
• PASFORM: Regular Fit
• VASK: 30 grader
• Pantmærket

Denne t-shirt er lavet af 100% økologisk bomuld og bliver ansvarligt produceret i Portugal.

Yderligere information

Farve

Størrelse

, , , , ,

Ærmer

Pasform

Kvalitet

100% økologisk bomuld

Mærke

Mønster

Type

LAKOR er inspireret af forskellene mellem den idylliserede danske kystkultur og en moderne tilværelse i urbane områder, bliver LAKOR’s stil et kontrastfyldt sammenstød, som forsøger at sætte nostalgi ind i en moderne kontekst. LAKOR’s mission er at forbinde yderligheder, og gøre kystkulturen street.

LAKOR er sat i verden for at prikke til din kreativitet, gentænke bæredygtighed og inspirere dig til at udforske steder med svagt wi-fi. 

De tre master som får LAKOR’s skib fremad er Kreativitet, Bæredygtighed og Æxplore. De er drivkraften i alt hvad LAKOR foretager os. Det giver dem rammerne for at håndtere den perfekte brainstorm, således de kan vurdere om en ny ide kan give vind i sejlene.

1 produkt = 1 Seatree

For hvert LAKOR-produkt du køber, plantes et mangrove-træ i vandkanten langs Madagaskars kyst. Du er dermed med til at give udsatte lokale et arbejde, fremme biodiversiteten og give naturlig kystsikring .LAKOR forpligter sig til at plante et træ for hvert solgt produkt. Målet er at plante 1 million træer inden år 2026.

PANT på produkterne

Der er pant på alle LAKOR’s produkter. Det eneste du skal gøre, er at aflevere produktet i vores TØJMANDEN butik. Så får du en rabat du kan bruge til dit næste køb, og vi sørger for, at produktet bliver genbrugt eller videregivet til et velgørende formål.

 

Bæredygtighed i LAKOR

Bæredygtighed

Bæredygtighed fylder meget i LAKOR’s dagligdag, og hvor manges fokus udelukkende er på bæredygtighed i produktionen, tænker LAKOR i lige så høj grad på et produkts livscyklus: Hvilke metervarer der bruges? Hvor lang er produkternes levetid? Og hvordan genbruger man udtjente produkter?

 

Æxplore

“Æxplore” beskriver den evige nysgerrighed som driver LAKOR til at gøre tingene anderledes og bedre. Lysten til hele tiden at udforske nye muligheder og finde nye inspirationskilder. Det er også et udtryk for hvordan LAKOR med afsæt i de danske rødder søger de store eventyr. – en kombination, der ofte kommer til udtryk i LAKOR’s designs.

 

Ca. mål. kan variere ud fra type, kvalitet og strækbarheden i produktet.

T-shirtSMLXLXXL3XL
Bryst (cm)102106110116122128
Liv (cm)102106110116122128
Længde (cm)687072747678
Skjorte
Regular/Oversize
SMLXLXXL3XL
Bryst (cm)114118122130138143
Liv (cm)106110114122130134
Længde (cm)767778798081